CLARE COMMUNITY GAMES

Munster Finals 2015

GREAT SUCCESS AT MUNSTER FINALS

Clare Community Games were represented by thirty seven teams in the HSE Community Games Munster finals on Saturday 4th July.  They were held in University of Limerick hosted by Waterford executive committee.

Clare came home with ten Gold (first places) & twelve Silver (second places).  The Gold medal winners now go forward to represent Clare & Munster in the National Finals in Athlone in August.  Amongst the gold winners for Clare was the Killaloe Badminton team comprising of the Daly Family Triplets Linda, Susan & Rachel younger sister Jennifer and Dad John trainer.  In the U15 girls soccer Ennis St John’s had to go to extra time to overcome their opponents. In the U13 girls Indoor Soccer Ennis St John’s were the losers after extra time. 

All other teams did themselves and Clare proud when they participated to their best in a sporting & friendly rivalry.  All sights now is on the National finals in August.

01-badminton-2015

GOLD

Badminton – Killaloe – Linda, Susan, Rachel & Jennifer Daly

Chess U13 – Shannon – Thomas Power, Joshua Cesar, Adam McCoy, Elijah Andres, Sam Meaney, Conor McCormaic, Rafew Ahmed

Chess U16 – Shannon – Joseph Cesar, Donal Pradeep, Darren Pradeep, Jessica Danaher, Leon Pino, Ronan Singpurwala

Futsal Boys U13 – Ennis St John’s – Michael Mongans, Michael Barrow, Jack Kenneally, Robbie Gormley, Shane Meehan, Michael Foley, Nathan Hayes

Gaelic Football U10 – Shannon – Conor Fitzgerald, Niall Fitzgerald, Tadhg Fitzgerald, Donal Og Harrington, Lennon Hodges, Blake Kelliher, Kai Legge, Christopher Meaney, Shane Mulrooney, Sean Murphy, Sean O’Brien, Dara O’Callaghan, Ben O’Connell, Alex O’Donnell, Georgie Pyke, Colin Riordan

Indoor Soccer Girls U13 – Ennis St John’s – Naomi O’Shaughnessy, Amidat Karimu, Candice Brennan, Chisom Ugwueru, Darlene Oyenjekwe, Sharifa Noor

Tag Rugby U11 – Quin/Clooney – John Cahill, David Considine, Dannan Fox, Aidan Keating, Emer Magee, Orna Moynihan, Adrian Mulvey, Claire Murphy, Roisin O’Mullane, Jack O’Neill, Eva Rusk, Sam Scanlan

Handball Girls U13 – Kilkishen/O’Callaghans Mills/Oatfield – Aoife Ryan, Kayleigh Bentley, Roisin McNamara, Niamh Melody, Eimear Murphy, Chloe Philpott

Handball Boys U13 – Derg – Seanie Doyle, Shane Kavanagh, Cathal McKenna,  Tomas Minogue, Gerard Sheedy, Sean Wiley

Handball Boys U16 – Derg – Conor Downes, Cathal Doyle, Michael Hynes, Martin Walsh, Cian Minogue, Mark Rodgers

SILVER

Basketball Boys U16 – Cooraclare/Cree – Thomas Browne, Luke Considine, Jack Corry, Paidi Hehir, Patrick Kampft, Davy Martyn, Sean McNamara, Colin McNamara, Eoghan O’Driscoll, Keenan Quinn

Camogie – Inch/Kilmaley/Connolly – Eilish Cahill, Jodie Cahill, Grace Carmody, Sophie Curran, Aine Donegan, Grainne Glynn, Leona Grace, Ciara Hurley, Aoife Killeen, Isabel Killeen, Alanagh Meaney, Sarah Ni Cheallaigh, Chloe Neylon, Ruth Neylon, Ciadh Reynolds, Caoimhe White

Draughts U10 – Tulla – Cathal Culloo, Darragh Ryan, Eoghan McEntee, Cian Nugent, Cara Murphy, Rhianne Ryan, Molly Sweeney

Draughts U16 – Tulla – Kaylee Cahill, Shane Donohue, Evan Hassett, Ronan McGrath, Ethan Nugent, Gabriel O’Kelly

Hardcourt Tennis – Ennis St John’s – Rhona Kearney, Emer Kilroy, Enya Ghilardi, Eunan Gavin, Cillian O Riordain, Cian Humpphreys, Chris Kearney, Caitrions Ni Riordain, Emily Lester, Tomwha Mathew, Mayowa Atizohn, Aidan Wright

Hurling – Doora/Barefield – Oisin Enright, Seamus Og Enright, Donnacha Frawley, Martin Frawley, Oran Kelly, Cormac Maher, Caleb Mahony, Eoin McMahon, Darragh McNulty, Francis Meaney, Eoin Monaghan, Jack Moran, Odhran O’Connaill, Peter O’Keeffe, Michael Sheehan

Indoor Soccer Boys U10 – Ennis St John’s – Cian Howard, Darren Keane, Darragh Nestor, Luke Pyne, Conor Perill, Kaden Herlihy Deegan, Andrew Caher Whelan

Mini Rugby – Doora/Barefield – Conor Cleeland, Daire Connolly, David Costelloe, Tom Curran, Zoe Guilfoyle, Brendan Keane, Liam Kenny, Henry Kennedy, Eoin Lahiffe, Michael Nash, Ciaran O’Driscoll, Niall Talty

Skittles U14 – Quin/Clooney – Andrew Begley, Daniel Begley, Saoirse Boyce, Fiachra Hale, Sean McGrath, Ethan Moloney, Joe O’Sullivan

Soccer Girls U12 – Clarecastle/Ballyea – Fiona Breen, Rebecca Carmody, Sinead Collins, Aisling Costelloe, Helena Enright, Kaylah Kelly, Aoife Lavelle, Hannah Morrissey, Hannah Mai Neylon, Anna Whelan

Soccer Girls U15 – Ennis St John’s - Aisling Kennelly, Elizabeth Russell, Sarah Mulvihill, Amy Horgan,Amy Russell, Niamh Kelly, Emma Ikieby, Lauren Cusack, Tara McInerney, Meadhb Peoples, Chloe Barry, Aine Donnegan, Sinead Conway, Inas Moussaoui, Leah Ryan and Leah Commyns

Table Tennis U13 Girls – Cratloe – Cliona Murphy, Ella Georgia O’Shea, Emma O’Connell, Ava Gardner

 

For photos, check out our Facebook Page.

Official Sponsor

Please support our sponsors, your local credit union: St Francis Credit Union. Head Office: Friars Walk, Ennis, Co. Clare. Tel: 065-6828305

Opening Hours: Mon, Tue & Thu: 10-5 Wed: 10:30-5 Fri: 10-7:30 Sat: 9:30-2 

Clare Community Games is affiliated with Aldi Community Games.

About us

Community Games is an independent voluntary organisation which operates through the local community to provide an opportunity for young people (6 to 16 years) to experience a wide range of sporting and cultural activities before concentrating and specialising in those most suitable and attractive to them. To get involved, contact your local area representative or contact the County Secretary to find out more.


Founded 1971
 Website Admin

Sitemap