CLARE COMMUNITY GAMES

August Festival 2019

The St Francis Credit Union Clare Community Games had great success at the National Finals which held in U.L. on 17/18 August. They achieved 1st place in 6 events, 2nd in 6, 3rd in 4 & 4th in 6. Overall it was a great achievement by the Banner boys and girls. Bringing home a total of 64 medals.

01 aug nationals 2019

See more photos on Facebook courtesy of Mary Loughnane.

GOLD                                                                                                                                    

  • Ella Dillon – Meelick/Coonagh in U16 High Jump
  • Luke Griffin – Ballynacally/Lissycasey in U16 1500m
  • Harry Hamel – Inch/Kilmaley/Connolly in U14 800m
  • Jack Monahan – Sixmilebridge/Kilmurry in U8 80m
  • U14 Skittles Team – Quin/Clooney: Donnacha Cantwell, Matthew Corbett, Mikey Hassett, Conor McCarthy, Euan McGowan, Jerry O’Connor
  • U14 Girls Spikeball Team – Doora/Barefield: Aislinn Carey, Niamh Mulligan, Orlaith Ni Coilleain, Lucy Power, Jane Quinn, Ailbhe Wright

SILVER                                                                                                                                

  • Noah McConway – Quin/Clooney – U16 High Jump
  • Ava Rochford – Ennis St Johns – U14 Long Jump
  • Matthew Ryan – Whitegate/Mountshannon – U12 Long Puck
  • Eloise O’Brien – Sixmilebridge/Kilmurry – U14 Long Puck
  • U12 Skittles Team – Quin/Clooney: Daniel Cleary, Bobby Clune, Daire Condon, Sean Considine, Ruairi McGowan, Paddy O’Keeffe, Eoin O’Connor
  • U14 Boys Spikeball – Lisdoonvarna/Doolin/Kilfenora/Kilshanny: John Curtin, James Flanagan, Stephen Garrahy, Macdara Garrihy, Paddy Haugh, Patrick Normoyle, Conor O’Neill

BRONZE                                                                                                                        

  • Yeshuah O’Brien-Bayer – Moylussa – U14 Long Jump
  • Ryan Kelly – Newmarket-on-Fergus – U10 200m
  • Neasa Ni Ainifein – Ruan – U16 1500m
  • Ember Gilligan – Ennis St Johns – U8 80m

4th PLACE MEDAL                                                                                                            

  • Clara Miniter – Kilrush – U14 Shot Putt
  • Thomas O’Connor – Doora/Barefield – U12 100m
  • Seadna Ryan – Quin/Clooney – U8 60m
  • Clodagh O’Hagan – Kilkishen/O’Callaghans Mills/Oatfield – U10 100m
  • U12 Girls Soccer – Corofin/Kilnaboy: Clodagh Carey, Tara Carey, Molly Cox, Caragh Fitzgerald, Gwyn Holmes, Hannah Moran, Aisling Nagle, Kate O’Callaghan, Emily Singleton, Mylie Treacy
  • U13 Girls Rounders – Ballynacally/Lissycasey: Sophie Culleton, Keeva Culligan, Leah Culligan, Abbie Doyle, Sadbh Griffin, Sarah Hickey, Hazel Keating, Kate Lees, Neasa Meaney, Ria Meaney, Phoebe O’Shea, Niamh O’Sullivan

Thanks to Mary Phelan, PRO, for compiling results and to Mary Loughnane for the photos.

Full Clare Participant List

Well done to all 95 children from County Clare who competed in UL on 17th and 18th August, full details below.

 

Area Participant Name Event(s)
Ballynacally-Lissycasey Daire Culligan Track - Relay 4x100m U14 & O12 Boys
Ballynacally-Lissycasey Michael Kelly Track - Relay 4x100m U14 & O12 Boys
Ballynacally-Lissycasey Ben Wragg Track - Relay 4x100m U14 & O12 Boys
Ballynacally-Lissycasey Ewan Wragg Track - Relay 4x100m U14 & O12 Boys
Doora Barefield Graham Ball Track - Relay 4x100m U12 & O10 Boys
Doora Barefield Tadhg Bane Track - Relay 4x100m U12 & O10 Boys
Doora Barefield Conor Byrne Track - Relay 4x100m U12 & O10 Boys
Doora Barefield Jack Dilleen Track - Relay 4x100m U12 & O10 Boys
Doora Barefield Thomas O' Connor Track - Relay 4x100m U12 & O10 Boys; Track - 100m U12 & O10 Boys
Inch - Kilmaley - Connolly Caoimhe Cahill Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed
Inch - Kilmaley - Connolly Grace Carmody Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed
Inch - Kilmaley - Connolly Eamonn Hamel Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed
Inch - Kilmaley - Connolly Leanne Healy Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed; Field - Discus U16 & O14 Girls
Inch - Kilmaley - Connolly Fionn O Connor Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed
Inch - Kilmaley - Connolly Jack Warren Track - Relay 4x200m U16 & O14 Mixed
Ballynacally-Lissycasey Anna Donnelly Track - Relay 4x100m U10 & O8 Mixed
Ballynacally-Lissycasey Aoibhin Keane Track - Relay 4x100m U10 & O8 Mixed
Ballynacally-Lissycasey Emma Kelly Track - Relay 4x100m U10 & O8 Mixed
Ballynacally-Lissycasey Daniel Mcnamara Track - Relay 4x100m U10 & O8 Mixed
Ballynacally-Lissycasey Alexander Pelczar Track - Relay 4x100m U10 & O8 Mixed
Ennis St Johns Kaylan Chambers Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Jodie Hussey Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Holly O' Boyle Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls; Track - 800m U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Karen O' Loughlin Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Ava Rochford Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls; Field - Long Jump U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Alexandra Ward Track - Relay 4x100m U14 & O12 Girls; Track - 100m U14 & O12 Girls
Ballynacally-Lissycasey Barry Conway Track - Relay 4x100m U16 & O14 Boys
Ballynacally-Lissycasey Shane Culligan Track - Relay 4x100m U16 & O14 Boys
Ballynacally-Lissycasey Luke Griffin Track - Relay 4x100m U16 & O14 Boys; Track - 1500m U16 & O14 Boys
Ballynacally-Lissycasey Sam Wragg Track - Relay 4x100m U16 & O14 Boys
Doora Barefield Tori Deasy Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Doora Barefield Faye Mannion Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Doora Barefield Emma Mcgann Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Doora Barefield Lauren Shannon Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Doora Barefield Lucy Shannon Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Doora Barefield Millie Watts Track - Relay 4x100m U12 & O10 Girls
Cooraclare-Cree Aidan Considine Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed
Cooraclare-Cree Aoife Lillis Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed; Track - 600m U12 & O10 Girls
Cooraclare-Cree Aoibheann Mescall Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed
Cooraclare-Cree Clodagh Mescall Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed
Cooraclare-Cree Eoin O' Connell Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed
Cooraclare-Cree Aaron Townsend Track - Relay 4x100m U13 & O10 Mixed
Ennis St Johns Juve Eletu Track - Relay 4x100m U15 & O13 Mixed
Ennis St Johns Amilee Malice Track - Relay 4x100m U15 & O13 Mixed; Track - 200m U16 & O14 Girls
Ennis St Johns Emanuella Moses Track - Relay 4x100m U15 & O13 Mixed
Ennis St Johns Cian O' Boyle Track - Relay 4x100m U15 & O13 Mixed; Track - 200m U16 & O14 Boys
Quin - Clooney Daniel Cleary Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Bobby Clune Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Daire Condon Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Sean Considine Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Ruairi Mcgowan Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Paddy O Keeffe Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Eoin O' Connor Skittles U12 & O9 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Donnacha Cantwell Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Matthew Corbett Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Mikey Hassett Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed; Cycling on Grass U12 & O10 Boys
Quin - Clooney Conor Mccarthy Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Euan Mcgowan Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed
Quin - Clooney Jerry O' Connor Skittles U14 & O11 Boys/Girls/Mixed
Tulla Zoe Quinn Cycling on Grass U12 & O10 Girls
Tulla Lisa Nicholas Cycling on Grass U14 & O12 Girls
Cratloe Oliver Sherlock Field - Ball Throw U12 & O10 Boys
Kilrush Ella Dulligan Field - Ball Throw U12 & O10 Girls
Cooraclare-Cree Donnacha Morrissey Field - Discus U16 & O14 Boys
Quin - Clooney Noah Mcconway Field - High Jump U16 & O14 Boys
Meelick - Coonagh Ella Dillon Field - High Jump U16 & O14 Girls
Moylussa Oisin Minogue Field - Javelin U14 & O12 Boys
Cooraclare-Cree Aimee Mcnamara Field - Javelin U14 & O12 Girls
Moylussa Yeshuah O Brien Bayer Field - Long Jump U14 & O12 Boys
Whitegate - Mountshannon Mathew Ryan Field - Long Puck U12 & O10 Boys
Sixmilebridge-Kilmurry Eloise O' Brien Field - Long Puck U14 & O12 Girls
Doonbeg Gerard Dunne Field - Shot Putt U14 & O12 Boys
Kilrush Clara Miniter Field - Shot Putt U14 & O12 Girls
Clarecastle Ballyea Harry Doherty Pitch and Putt U16 & O6 Boys
Cooraclare-Cree Amy Corry Pitch and Putt U16 & O6 Girls
Inagh - Kilnamona - Cloonanaha Jack Lyons Pitch and Putt U16 & O6 Boys
Kilkishen - OCallaghan Mills - Oatfield Clodagh O' Hagan Track - 100m U10 & O8 Girls
Broadford.Kilbane.Kilmore Ryan Corbett Track - 100m U10 & O8 Boys
Ennis St Johns Mina Gomes Track - 100m U12 & O10 Girls
Moylussa Eoin Heffron Track - 100m U14 & O12 Boys
Quin - Clooney Roisin O' Mullane Track - 100m U16 & O14 Girls
Ennis St Johns Efe Opouro Track - 100m U16 & O14 Boys
Ruan Neasa Ni Ainifein Track - 1500m U16 & O14 Girls
Inch - Kilmaley - Connolly Rebecca Reid Track - 200m U10 & O8 Girls
Newmarketonfergus Ryan Kelly Track - 200m U10 & O8 Boys
Inch - Kilmaley - Connolly Luke Reid Track - 600m U12 & O10 Boys
Ennis St Johns Ailbhe O' Neill Track - 60m U8 & O6 Girls
Quin - Clooney Seadna Ryan Track - 60m U8 & O6 Boys
Inch - Kilmaley - Connolly Siobhan Healy Track - 60m Hurdles U10 & O8 Girls
Quin - Clooney Cian Maxted Track - 60m Hurdles U10 & O8 Boys
Inch - Kilmaley - Connolly Harry Hamel Track - 800m U14 & O12 Boys
Ennis St Johns Ember Gilligan Track - 80m U8 & O6 Girls
Sixmilebridge-Kilmurry Jack Monahan Track - 80m U8 & O6 Boys
Newmarketonfergus Grainne Mcmahon Track - 80m Hurdles U14 & O12 Girls
Ennis St Johns Sam Shonibare Track - 80m Hurdles U14 & O12 Boys

Official Sponsor

Please support our sponsors, your local credit union: St Francis Credit Union. Head Office: Friars Walk, Ennis, Co. Clare. Tel: 065-6828305

Opening Hours: Mon, Tue & Thu: 10-5 Wed: 10:30-5 Fri: 10-7:30 Sat: 9:30-2 

Clare Community Games is affiliated with Aldi Community Games.

About us

Community Games is an independent voluntary organisation which operates through the local community to provide an opportunity for young people (6 to 16 years) to experience a wide range of sporting and cultural activities before concentrating and specialising in those most suitable and attractive to them. To get involved, contact your local area representative or contact the County Secretary to find out more.


Founded 1971
 Website Admin

Sitemap