CLARE COMMUNITY GAMES

National Festival 2015 (Weekend 1)

Clare Results

Well done to all the Clare participants at the National Festival up in Athlone at the weekend (14-16 August) and many thanks to county and team managers, parents and supporters. A great weekend by all accounts!  Check out the Clare Community Games Facebook page or the Community Games Facebook page for some good photos or their website for full results

01-national-2015

Gold Medals

  • U16 Boys Pitch and Putt: Ennis St John's - Darren O Brien, Harry Talty, Ross O Flaherty, Jack Connolly and Frank Roche (Darren O'Brien - hole in one)
  • U16 Girls Pitch and Putt: Ennis St John's - Ellie Kinnevane, Emma McCarthy, Caoimhe Meehan, Isabel O’Neill (Caoimhe Meehan - best overall score)
  • U13 Choir: Quin/Clooney - Lauren Wall, Séamus Fitzgerald, Niamh Magee, Alice Larkin, Sarah Rochford, Karen O'Sullivan, Aisling McHugh, Clíodhna Ryan, Ella Taylor, Sara Hassett, Grainne Lennon, Lara Begg, Rachel Rusk, Ellie McNamara, Caoimhe Downey, Freida Parker, Ella Clifford, Maeve Wall, Isaac O'Sullivan
  • U14 Model Making: Paul Hamilton, Sixmilebridge/Kilmurry
  • U14 Boys Breastroke: Eoin Rouine, Ennistymon/Lahinch/Liscannor
  • U13 Cross Country Relay (County Team): Sinead Lillis, Shauna O'Gorman, Laura Quinlivan, Saskia Morrissey (Cooraclare/Cree); Nadine Pender, Paul Frawley (Miltown Malbay); Mark Hanrahan, Matthew Power (Doora/Barefield); Cillian McGroary (Corofin/Kilnaboy)
  • U13 Boys Futsal: Ennis St John's - Michael Mongans, Michael Barrow, Jack Kenneally, Robbie Cormley, Michael Foley, Patrick Sholarin and Nathan Hayes
  • U12 Girls Handwriting: Niamh Quinlivan, Kilmihil
  • U10 Girls Freestlye: Ava Rochford, Ennis St Johns
  • U16 Girls Squad: Doora/Barefield - Amy Lenihan, Laura McDonnell, Tara McEvoy, Aisling Reidy

Silver Medals

  • U11 Tag Rugby: Quin/Clooney - John Cahill, David Considine, Dannan Fox, Aidan Keating, Emer Magee, Orna Moynahan, Claire Murphy, Roisin O'Mullane, Jack O'Neill, Eva Rusk, Sam Scanlan
  • U16 Girls Pitch and Putt: Ennis St John's - Chloe Blessington, Alice Cullinane, Aisling Slouch, Aoife Maher, Eva Whyte
  • U14 Girls Mixed Distance Relay: Ailbhe Doherty (Ennis, St. Johns), Niamh Conlon (Cooraclare/Cree), Claire McNamara (Killanena/Flagmount), Lucy Flanagan (Miltown Malbay), Ruth Ferguson (Carrigaholt/Cross), Aine Talty (Miltown Malbay)
  • U13 Girls Indoor Soccer: Ennis St John's - Naoimi O Shaughnessy, Amidat Karimu, Candice Brennan, Chisom Ugwueru, Darlene Oyenjekwe, Sharifa Noor
  • U13 Cross Country (Individual): Sinead Lillis, Cooraclare
  • U10 Boys Model Making: Shane Leahy, Cratloe
  • U12 Boys Model Making: Jack Leahy, Cratloe
  • U13 Chess: Shannon - Rafew Ahmed, Elijah Andres, Joshua Cesar, Conor McCormaic, Adam McCoy, Sam Meaney, Thomas Power

Bronze Medals

  • U8 Boys Freestyle: Brendan Minogue, Killaloe
  • U10 Boys Freestyle: Oisin Minogue, Killaloe
  • U8 Girls Art: Ali May Cowper, Ennistymon/Lahinch/Liscannor
  • U13 Cross Country (Individual): Mark Hanrahan, Doora/Barefield
  • U16 Chess: Shannon - Joseph Cesar, Jessica Danaher, Leon Pino, Darren Pradeep, Donal Pradeep, Ronan Singpurwala

4th Place Medals

  • U12 Boys Freestyle: Tiarnan Nijs, Derg
  • U10 Girls Backstroke: Elin Blake, Doora/Barefield
  • U16 Girls Backstroke: Ivana Pyne, Ennis St Johns

 

See below for a full list of participants over the course of the weekend.

Girls Art
Ali May Cowper - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Sarah Gorman - Clarecastle/Ballyea
Elise O'Leary - Cooraclare/Cree
Ailise Roche - Sixmilebridge/Kilmurry
Kaylee Cahill - Tulla
Boys Art
Cathal Ahern - Sixmilebridge/Kilmurry
Bobby Power - Ennis St. Johns
Liam Flynn - Quin/Clooney
David Meaney - Clarecastle/Ballyea
David Hamilton - Sixmilebridge/Kilmurry
Handwriting
Eimear Rodgers - Derg
Michael Caldwell - Newmarket-on-Fergus
Niamh Quinlivan - Kilmihil
Jack Lineen - Kilmihil
Girls Model Making
Aisling O'Connell - Cratloe
Caoimhe Healy - Cratloe
Alex Ellison - Sixmilebridge/Kilmurry
Boys Model Making
Shane Leahy - Cratloe
Jack Leahy - Cratloe
Paul Hamilton - Sixmilebridge/Kilmurry
Alex McConway - Quin/Clooney
Drama/Comedy Sketch
Chloe Leamy - Quin/Clooney
Katie Walsh Carmody - Quin/Clooney
TALENT - Solo Recitation
Hannah Morrissey - Clarecastle/Ballyea
Caoimhe McAteer - Quin/Clooney
Cross Country 1200m
Sinead Lillis - Cooraclare/Cree
Shauna O'Gorman - Cooraclare/Cree
Laura Quinlivan - Cooraclare/Cree
Nadine Pender - Miltown Malbay
Saskia Morrissey - Cooraclare/Cree
Mark Hanrahan - Doora/Barefield
Cillian McGroary - Corofin/Kilnaboy
Paul Frawley - Miltown Malbay
Matthew Power - Doora/Barefield
Mixed Distance Relays
Orla Lillis - Cooraclare/Cree 400m
Katelyn Talty - Clarecastle/Ballyea 400m
Aine Bowes - Killanena/Flagmount 400m
Niamh Cassidy - Ennis, St. Johns 600m
Neasa Ni Ainifein - Ruan 600m
Aoife Anderson - Ruan 600m
Mixed Distance Relays
Noah McConway - Quin/Clooney 400m
Connor Meaney - Ballynacally/Lissycasey 400m
Cian O'Boyle - Ennis, St. Johns 400m
Niall Murphy - Quin/Clooney 600m
Cian Neylon - Inch/Kilmaley/Connolly 600m
Colin Ryan - Ennis, St. Johns 600m
Mixed Distance Relays
Ailbhe Doherty - Ennis, St. Johns 600m
Niamh Conlon - Cooraclare/Cree 600m
Claire McNamara - Killanena/Flagmount 600m
Lucy Flanagan - Miltown Malbay 800m
Ruth Ferguson - Carrigaholt/Cross 800m
Aine Talty - Miltown Malbay 800m
Mixed Distance Relays
Ferdia O'Lionain - Sixmilebridge/Kilmurry 600m
Paul Keane - Miltown Malbay 600m
Brian McNamara - Cooraclare/Cree 600m
Cathal McKeogh - Derg 800m
Gearoid Lillis - Cooraclare/Cree 800m
Pitch+Putt
Shannon Hegarty - Ennis, St. Johns
Ellie Kinnavane - Ennis, St. Johns
Emma McCarthy - Ennis, St. Johns
Caoimhe Meehan - Ennis, St. Johns
Isabel O'Neill - Ennis, St. Johns
Pitch+Putt
Chloe Blessington - Ennis, St. Johns
Alice Cullinane - Ennis, St. Johns
Aisling Flouch - Ennis, St. Johns
Aoife Maher - Ennis, St. Johns
Eva Whyte - Ennis, St. Johns
Pitch+Putt
Jack Connolly - Ennis, St. Johns
Darren O'Brien - Ennis, St. Johns
Ross O'Flaherty - Ennis, St. Johns
Frank Roche - Ennis, St. Johns
Harry Talty - Ennis, St. Johns
Pitch+Putt
Martin Frain - Quin/Clooney
Alex McConway - Quin/Clooney
Stephen McSherry - Quin/Clooney
Eoghan O'Brien - Quin/Clooney
Ronan Wall - Quin/Clooney
Quiz
Seán Martyn - Cooraclare/Cree
Ronan Donnellan - Cooraclare/Cree
Pádraig Browne - Cooraclare/Cree
Niall Corry - Cooraclare/Cree
Cycling on Grass
Aine Browne - Quin/Clooney
Noah McConway - Quin/Clooney
Muireann Collins - Doora/Barefield
Fintan Caulfield - Tulla
Duathlon
Keisha Attewell - Cranny/Coolmeen
Jamie Kelly - Quin/Clooney
Swimming Girls
Emma Linnane - Killanena/Flagmount - Freestyle
Ava Rochford - Ennis, St. Johns - Freestyle
Sybil Perkins - Quin/Clooney - Freestyle
Ella Doherty - Clarecastle/Ballyea - Freestyle
Tara McEvoy - Doora/Barefield - Freestyle
Elin Blake - Doora/Barefield - Backstroke
Ella Taylor - Quin/Clooney - Backstroke
Elise Pyne - Ennis, St. Johns - Backstroke
Ivana Pyne - Ennis, St. Johns - Backstroke
Ava Cronin - Tulla - Breaststroke
Hannah Garrigan - Ennistymon/Lahinch/Liscannor - Breaststroke
Sophie O'Looney - Ennistymon/Lahinch/Liscannor - Butterfly
Sarah Cantillon - Ruan - Butterfly
Swimming Boys
Brendan Minogue - Killaloe - Freestyle
Oisin Minogue - Killaloe - Freestyle
Tiarnan Nijs - Derg - Freestyle
Tim Collins - Clarecastle/Ballyea - Freestyle
Ben Purcell - Tulla - Freestyle
Tom Curran - Doora/Barefield - Backstroke
James Curran - Doora/Barefield - Backstroke
Sean McGrath - Quin/Clooney - Backstroke
Conor Grogan - Ennis, St. Johns - Backstroke
Daire Connolly - Doora/Barefield - Breaststroke
Eoin Rouine - Ennistymon/Lahinch/Liscannor - Breaststroke
Tommy Nunan - Ennistymon/Lahinch/Liscannor - Butterfly
James Costelloe - Clarecastle/Ballyea - Butterfly
Girls U13 Swimming Squad
Leah McMahon - Doora/Barefield
Kate McDonnell - Doora/Barefield
Saidhbh O'Brien - Doora/Barefield
Ava Lenihan - Doora/Barefield
Boys U13 Swimming Squad
Kyran Droney - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Tommy Nunan - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Byron Kenny - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Kevin Nunan - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Killian O'Connor - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Eanna Rouine - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
Girls U16 Swimming Squad
Amy Lenihan - Doora/Barefield
Laura McDonnell - Doora/Barefield
Tara McEvoy - Doora/Barefield
Aisling Reidy - Doora/Barefield
Boys U16 Swimming Squad
Tim Collins - Clarecastle/Ballyea - Freestyle
James Costelloe - Clarecastle/Ballyea - Butterfly
Sean Heany - Clarecastle/Ballyea
Conor Mahony - Clarecastle/Ballyea
Choir
Lauren Wall - Quin/Clooney
Séamus Fitzgerald - Quin/Clooney
Niamh Magee - Quin/Clooney
Alice Larkin - Quin/Clooney
Sarah Rochford - Quin/Clooney
Karen O'Sullivan - Quin/Clooney
Aisling McHugh - Quin/Clooney
Clíodhna Ryan - Quin/Clooney
Ella Taylor - Quin/Clooney
Sara Hassett - Quin/Clooney
Grainne Lennon - Quin/Clooney
Lara Begg - Quin/Clooney
Rachel Rusk - Quin/Clooney
Ellie McNamara - Quin/Clooney
Caoimhe Downey - Quin/Clooney
Freida Parker - Quin/Clooney
Ella Clifford - Quin/Clooney
Maeve Wall - Quin/Clooney
Isaac O'Sullivan - Quin/Clooney
Futsal
Michael Barrow - Ennis, St. Johns
Michael Foley - Ennis, St. Johns
Robbie Gormley - Ennis, St. Johns
Nathen Hayes - Ennis, St. Johns
Jack Kenneally - Ennis, St. Johns
Michael Mongans - Ennis, St. Johns
Patrick Sholarin - Ennis, St. Johns
Boys One wall Handball
Seanie Doyle - Derg
Shane Kavanagh - Derg
Cathal McKenna - Derg
Tomas Minogue - Derg
Gearoid Sheedy - Derg
Sean Wiley - Derg
Boys One wall Handball
Conor Downes - Derg
Cathal Doyle - Derg
Cian Minogue - Derg
Mark Rodgers - Derg
Girls Indoor Soccer
Candice Brennan - Ennis, St. Johns
Fatoumata Diallo - Ennis, St. Johns
Amidat Karimu - Ennis, St. Johns
Sharifa Noor - Ennis, St. Johns
Naoimi O'Shoughnessy - Ennis, St. Johns
Darlene Oyenjekwe - Ennis, St. Johns
Nouriatou Tahadyobo - Ennis, St. Johns
Chisom Ugwueru - Ennis, St. Johns
Tag Rugby
John Cahill - Quin/Clooney
David Considine - Quin/Clooney
Dannan Fox - Quin/Clooney
Aidan Keating - Quin/Clooney
Emer Magee - Quin/Clooney
Orna Moynahan - Quin/Clooney
Claire Murphy - Quin/Clooney
Roisin O'Mullane - Quin/Clooney
Jack O'Neill - Quin/Clooney
Eva Rusk - Quin/Clooney
Sam Scanlan - Quin/Clooney
Chess
Rafew Ahmed - Shannon
Elijah Andres - Shannon
Joshua Cesar - Shannon
Conor McCormaic - Shannon
Adam McCoy - Shannon
Sam Meaney - Shannon
Thomas Power - Shannon
Chess
Joseph Cesar - Shannon
Jessica Danaher - Shannon
Leon Pino - Shannon
Darren Pradeep - Shannon
Donal Pradeep - Shannon
Ronan Singpurwala - Shannon

Official Sponsor

Please support our sponsors, your local credit union: St Francis Credit Union. Head Office: Friars Walk, Ennis, Co. Clare. Tel: 065-6828305

Opening Hours: Mon, Tue & Thu: 10-5 Wed: 10:30-5 Fri: 10-7:30 Sat: 9:30-2 

Clare Community Games is affiliated with Aldi Community Games.

About us

Community Games is an independent voluntary organisation which operates through the local community to provide an opportunity for young people (6 to 16 years) to experience a wide range of sporting and cultural activities before concentrating and specialising in those most suitable and attractive to them. To get involved, contact your local area representative or contact the County Secretary to find out more.


Founded 1971
 Website Admin

Sitemap