CLARE COMMUNITY GAMES

Athletics 2015 - Field Events

Full results of the munstergroup Insurance Clare Community Games Girls and Boys 2015 field events from U12 through to U16 are listed below.

Girls U12 Ball Throw

1. Naoimi Shaughnessy – Ennis St John’s.
2. Chloe Philpott – Kilkishen/O’Callaghans Mills/Oatfield.
3. Ellen Casey – Newmarket-on-Fergus.
4. Leanne Healy – Inch/Kilmaley/Connolly.

Boys U12 Ball Throw

1. Donnacha Morrissey – Cooraclare/Cree.
2. Jordan Curran – Kilrush.
3. Simon Das – Kilkishen/O’Callaghans Mills/Oatfield.
4. Colin Curran - Shannon.

Girls U14 Long Jump

1. Chisom Ugwueru – Ennis St John’s.
2. Ruth Neylon – Inch/Kilmaley/Connolly.
3. Jennifer Whelan – Doora/Barefield.
4. Emer Hanrahan – Doora/Barefield.

Boys U14 Long Jump

1. Conor Blake – Doonbeg.
2. Jack Power – Doora/Barefield.
3. Eoin Killeen – Inch/Kilmaley/Connolly.
4. Conor Hayes – Inch/Kilmaley/Connolly.

Girls U14 Shot Putt

1. Angel Nuaigwe – Ennis St John’s.
2. Shanice Benson – Doora/Barefield.
3. Valerie O’Mahony – Sixmilebridge/Kilmurry.
4. Enya Ghilardi – Ennis St John’s.

Boys U14 Shot Putt

1. Abimbula Aleoye – Ennis St John’s.
2. Daniel Greene – Doonbeg.
3. Killian McGrath – Derg.
4. Ronan McGrath - Tulla.

Girls U16 Javelin

-

Boys U16 Javelin

1. Blake Curran – Shannon.
2. Brian McNamara – Cooraclare/Cree.
3. Cillian Brennan – Doora/Barefield.
4. Eanna McElroy – Doora/Barefield.

Girls U16 High Jump

1. Laura Greene – Doonbeg.
2. Christina Njekwe – Ennis St John’s.
3. Abigail Okunuga – Ennis St John’s.

Boys U16 High Jump

1. Thomas Clancy – Carrigaholt/Cross.
2. Luke Callinan – Killimer/Knockerra.
3. Brian Haran – Ennis St John’s.
4. Paul Hogan – Quin/Clooney.

Girls U16 Discus

1. Alexandra McGrath – Derg.
2. Naoimi Obadeyi – Ennis St John’s.

Boys U16 Discus

1. Darragh Miniter – Kilrush.
2. Kevin Caulfield – Tulla.
3. Todd James O’Brien – Killanena/Flagmount.
4. Sean Burke – Quin/Clooney.

Boys U12 Long Puck

1. Keith Smith – Killanena/Flagmount.
2. Seamus O’Connell – Sixmilebridge/Kilmurry.
3. Sean Witteycombe – Tulla.
3. Callum Hassett – Quin/Clooney.

Girls U14 Long Puck

1. Caoimhe Kelly – Kilkishen/O’Callaghanss Mills/Oatfield.
2. Emma Considine – Quin/Clooney.
3. Shannon Hegarty – Ennis St John’s.
4. Louise Keehan – Killanena/Flagmount.

Boys U16 Triple Jump

1. Joseph Miniter – Kilrush.
2. Farouk Sobayo – Ennis St John’s.

Girls U16 Triple Jump

1 Ellie Rochford – Quin/Clooney.
2. Katie E. Greene - Doonbeg.

  • All
  • 2012
  • 2013
  • 2014
  • 2015
  • 2016
  • 2017
  • 2018
  • 2019
  • Athletics
  • Default
  • Title
  • Date
  • Random

Official Sponsor

Please support our sponsors, your local credit union: St Francis Credit Union. Head Office: Friars Walk, Ennis, Co. Clare. Tel: 065-6828305

Opening Hours: Mon, Tue & Thu: 10-5 Wed: 10:30-5 Fri: 10-7:30 Sat: 9:30-2 

Clare Community Games is affiliated with Aldi Community Games.

About us

Community Games is an independent voluntary organisation which operates through the local community to provide an opportunity for young people (6 to 16 years) to experience a wide range of sporting and cultural activities before concentrating and specialising in those most suitable and attractive to them. To get involved, contact your local area representative or contact the County Secretary to find out more.


Founded 1971
 Website Admin

Sitemap