CLARE COMMUNITY GAMES

Latest Updates

Results from Munster Regional Athletics, O'Sullivan Park, Lees Road, Ennis, Sat 23rd July.

Results from National Community Games Athletics Track and Field Finals, Carlow, Sat 13th August.

The National Community Games Arts and Cultural provisional Events Timetable, which is taking place on the 27th and 28th August at VISUAL Carlow, is now published online: https://www.communitygames.ie/news/arts-and-cultural-weekend

Community Games Calendar of Events for 2022.

The next County Meeting takes place on Tuesday 6th Sept @ 8:30pm. This meeting will be in Treacy's West County Hotel and there will also be a Google Meet link circulated to areas in advance.

Swimming 2016

The St Francis Credit Union Clare Community Games County Swimming Finals took place on Friday 13th May in Ennis swimming pool.  Many thanks to Catriona McMahon for once again co-ordinating the event and to all those volunteers who assisted with timekeeping. Doora/Barefield were declared Best Over-all Swimming Area and were presented with the John & Nora Murphy Memorial Cup by Clare McGrath, Clare Water Safety Development Officer daughter of John & Nora Murphy. Full results are listed below.

Girls U8 Freestyle

1. Claudia Haugh - Ennis St Johns
2. Lianda McGuire – Quin/Clooney
3. Mia Holly - Doora/Barefield
4. Leah O’Connor - Doora / Barefield

Boys U8 - Freestyle

1. Shane Dilleen - Doora/Barefield
2. Tom McMahon - Inch/Kilmaley/Connolly
3. Samuel Liddane - Carriaghaolt/.Cross
4. Luke Vaughan - Clarecastle/Ballyea

Girls U10 – Freestyle

1. Leanna Liddane - Carrigaholt/Cross
2. Grace Monroe - Doora/Barefield
3. Abbi Doyle - Ennis St Johns
4. Gemma Galvin - Kilrush

Boys U10 Free style

1. Oisin O’ Grady – Sixmilebridge/Kilmurry
2. Brendan Minogue - Killaloe
3. Paddy Gardiner - Quin/Clooney
4. Tadhg O’Keeffee - Quin/Clooney

Girls U10 – Backstroke

1. Ella Holly - Doora/Barefield
2. Niamh Hogan - Doora/Barefield
3. Jodie Perkins – Quin/Clooney
4. Alannah Doyle - Ennistymon/Lahinch/Liscannor

Boys U10 – Freestyle

1. Leo Liu – Ennis St Johns
2. Darragh Ball - Doora Barefield
3. Cillian O’Halloran – Quin/Clooney
4. Sean O’Connor - Doora Barefield

Girls U 12 -Freestyle

1. Ava Rochford - Ennis St Johns
2. Femke Nijs - Derg
3. Robyn Jordan - Shannon
4. Caoimhe Cahill - Inch/Kilmaley/Connolly

Boys U 12 – Freestyle

1. Oisin Mingoue - Killaloe
2. Ross Coyne - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
3. Joint 3rd – Sam Purcell, Tulla & Lee Tierney Doora Barefield

Girls U 12 Backstroke

1. Olivia Cosgrove - Doora Barefield
2. Elin Blake - Doora Barefield
3. Aine Browne - Quin/Clooney
4. Laura Nolan – Tulla

Boys U 12 Backstroke

1. Hugh Cronin - Tulla
2. Cian Pyne - Ennis St Johns
3. Gavin Ryan – Quin/Clooney
4. Paddy McGuiness - Doora/Barefield

Girls U 12 Breaststroke

1. Aisling O’Sullivan - Ennistymon/Lahinch/ Liscannor
2. Eileen Costelloe - Clarecastle/Ballyea
3. Kate Moran - Doora Barefield
4. Cadhla O’Keeffe - Quin/Clooney

Boys U12 Breaststroke

1. Diare Connolly - Doora Barefield
2. Eanna Rouine - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
3. Sergie Partic - Ennis St. Johns
4. Jack Moran - Doora Barefield

Girls U14 Freestyle

1. Ella Doherty - Clarecastle/Ballyea
2. Lisa Lynch - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
3. Emma O’Brien - Clarecastle/Ballyea
4. Aoibhe Murphy - Ennistymon/Lahinch/Liscannor

Boys U 14 Freestyle

1. Tiernan Nijs - Derg
2. Niall Fleming - Kilkishen/O’CallaghansMills
3. Jack Murphy - Ennistymon, Lahinch, Liscannor
4. Kyron Droney - Ennistymon Lahinch, Liscannor

Girl u 14 Backstroke

1. Aoife Madigan - Corofin/Kilnaboy
2. Laura McGrath - Killaloe
3. Ella Taylor – Quin/Clooney
4. Kate McDonnell - Doora/Barefield

Boys U14 Backstroke

1. Sean McGrath - Quin/Clooney
2. John Blake - Doora Barefield
3. Aaron Broaders - Shannon
4. Diarmuid Kilroy - Ennis St. Johns

Girls U14 Breaststroke

1. Leah McMahon - Doora Barefield
2. Danielle Organ - Corofin/Kilnaboy
3. Carla Griffin - Ennis St Johns
4. Jill O’Sullivan - Ennistymon.Lahinch. Liscannor

Boys U14 Breaststroke

1. Archie Connolly - Doora Barefield
2. Reuben Wankel-Carr - Miltown Malbay
3. James Curran - Doora Barefield
4. Jamie Cantillon - Ruan/Toonagh

Girls U 14 Butterfly

1. Sybil Perkins - Quin/Clooney
2. Eimear Kilroy - Ennis St Johns
3. Aoibhinn Leyden - Ennis St Johns
4. Saidhbh O’Brien - Doora/Barefield

Boys U 14 Butterfly

1. Tommy Nunan - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
2. Darragh O’Neil - Shannon
3. Sean Hillery - Ennis St Johns

Girls U 16 Freestyle

1. Tara McEvoy - Doora Barefield
2. Sophie O’Looney - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
3. Ava Barrett - Killaloe
4. Molly Maloney - Ennis St Johns

Boys U 16 Freestyle

1. Eoin Rouine - Ennistymon/Lahinch/Liscannor
2. Tim Collins - Clarecastle/Ballyea
3. Ben Purcell - Tulla
4. Sabian Kulczynski - Clarecastle/Ballyea

Girls U16 Backstroke

1. Elise Pyne - Ennis St Johns
2. Alfrey Perkin - Quin/Clooney
3. Laura McDonnell - Doora Barefield
4. Holly Jordan - Shannon

Boys U 16 Backstroke

1. Rowan Barrett - Killaloe
2. James Costelloe - Clarecastle/Ballyea
3. Rory Murphy - Ennistymon/Lahinch/Liscannor

Girls U 16 Butterly

1. Sarah Cantillon - Ruan Toonagh
2. Amy Lenihan - Doora Barefield
3. Aisling Reidy - Doora Barefield
4. Ella Honan - Ennist St Johns

Boys U 16 Butterfly

1. Dylan O’Brien - Corofin Kilnaboy
2. Conor Mahony - Clarecastle/Ballyea
3. Dara Dermody - Doora Barefield
4. Jamie Duffy - Doolin, Lisdoonvarna Kilfenora

Relays U 13 Girls

1. Quin/Clooney - Ava Corbett, Aine Brown, Sybil Perkins & Ella Taylor, Molly O’Connell & Amy Senton
2. Ennistymon Lahinch Liscannor - Jill O’Sullivan, Tara Lynch, Lisa Lynch, Chloe Lin, Sarah Anne Garrigan & Julianna Kenny
3. Doora Barefield - Saoirse Davis, Kate McDonnell, Ciara Mulligan Elin Blake
4. Ennis St.Johns - Ava Rochford, Ruth Leyden, Aoibhinn Leyden & Alma Griffin ,Holly O’Boyle & Abbi Doyle

Relays U 13 Boys

1. Ennistymon Lahinch, Liscannor - Kyron Droney, Kevin Nunan, Ross Coyne, Eanna Rouine, Sean McDonagh & Jeffrey Lin.
2. Tulla – Hugh Cronin, Dylan Culloo, Eoin Donnellan & Sam Purcell
3. Doora Barefield – Lee Tierney, John Blake, James Curran & Paddy McGuinness, Diare Connolly
4. Ennis St Johns - Cian Pyne, Serjie Partic, Diarmuid Kilroy Cormac Keogh, Ronan Kilory, Andrew McAlwee

Girls U 16 Relays

1. Doora Barefield - Aislin Reidy, Tara McEvoy, Amy Lenihan, Laura McDonnell & Leah McMahon
2. Quin/Clooney - Aisling McGrath, Cora Deane, Alfrey Perkins, Amy Ryan & Leah O’Neil

Boys U 16 Relays

1. Clarecastle/Ballyea - Sabian Kulczynski, James Costelloe, Conor Mahony, Tim Collins, Sean Heaney
2. Ennistymon Lahinch Liscannor - Eoin Rouine, Tommy Nunan, Rory Murphy,Jack Murphy, Thomas Coleman & Bryon Kenny

  • All
  • 2013
  • 2014
  • 2016
  • 2018
  • 2019
  • 2021
  • Swimming

Official Sponsor

Please support our sponsors, your local credit union: St Francis Credit Union. Head Office: Friars Walk, Ennis, Co. Clare. Tel: 065-6828305, with branches in Shannon, Lissycasey, Clarecastle, Newmarket on Fergus, Sixmilebridge, Tulla, Kildysart and Kilmihil.

Opening Hours (Ennis): Mon: 10-1, Tue: 1:30-5, Thu: 10-5, Fri: 1-6:30, Sat: 9:30-1:45

Clare Community Games is affiliated with Aldi Community Games.

About us

Community Games is an independent voluntary organisation which operates through the local community to provide an opportunity for young people (6 to 16 years) to experience a wide range of sporting and cultural activities before concentrating and specialising in those most suitable and attractive to them. To get involved, contact your local area representative or contact the County Secretary to find out more.


Founded 1971
 Website Admin

Sitemap